مقالات تخصصی مو و مواد

کراتینه مو و سوالات شما

2jjtktn

کراتینه مو و سوالات شما

با سلام و عرض ادب
دوستان درمورد کراتین مو سوالات بسیاری از جناب روحان نیکضمیر داشتند که ترجیح دادیم بطور مفصل در اینجا این سوالات رو از ایشون بپرسیم و در اختیار شما قرار دهیم  :

 ۱- کراتينه کردن مو برای چه کسانی مناسب است؟نمونه کار کراتین مو مشتری

به طور کلی دو نوع کراتينه وجود دارد . يک نوع کراتينه فقط موهای آسيب ديده ناشی از دکلره و ساير مواد شيميايی را احياء می کند. اين نوع کراتينه بسته به ميزان آسيب ديدگی مو معمولا بايد در چند نوبت انجام شود تا عمل احياء به خوبی انجام شود .اين نوع کراتينه مانند ويتامينه کردن می باشد و البته اثر آن از ويتامينه محسوس تر می باشد. نوع ديگری از کراتینه وجود دارد که علاوه بر احياء موهای سوخته و آسيب ديده ، خاصيت صاف کنندگی نيز دارد. به اين نوع کراتينه اصطلاحا کراتينه برزيلی و گاهی نانوکراتين نيز گفته می شود. اگر شما تنها می خواهيد آسیب دیدگی موهای خود را رفع کنيد و خواهان موهای صاف و لخت نیستید کراتینه نوع اول یعنی کراتینه احیاء گزینه مناسب شما می باشد. اما اگر خواهان احياء مو به علاوه صاف و ابريشمی کردن آن می باشيد ، کراتين برزیلی انتخاب مناسب شما خواهد بود .

2- آيا برای صاف کردن مو ، فقط روش کراتينه برزیلی وجود دارد؟

4 21 bond repair

Is there only Brazilian keratin method to straighten hair?

خير ، مواد مختلفی برای صاف کردن مو وجود دارد . يک نمونه آن که اثر موقت و کوتاه مدتی دارد گلت (Glatt) می باشد که چندان گزينه مناسبی نيست چون موها را بايد به طور مرتب مرطوب نگه داريد تا خاصيت آن حفظ شود و با خشک شدن مو ها حالت موج قبلی به موها باز می گردد. روش دیگری که این روز ها اکثر آرايشگر های ایرانی از آن استفاده می کنند ، استفاده از مواد قليايی صاف کننده دائم است. ( مانند مواد Soft and beautiful ) اين مواد موها را به صورت دائمی صاف می کنند اما تحت بعضی شرایط به مو ها آسیب می رسانند. در مورد اين مواد در آينده در همین سایت مطالبی را برای آگاهی بیشتر شما عزیزان خواهم نوشت. روش ديگری که برای صاف کردن مو وجود دارد روش نسبتا جدیدی است و در ایران رایج شده و تهيه مواد اورجینال اون تا حدودی دشوار هستش البته نه در ساین پنکک ، استفاده از مواد صاف کننده ژاپنی است. اين مواد موها را به همراه حرارت و فشار اتو ، به طور دائم صاف می کند. و پس از استفاده از آن تنها موهایی که جدید روی سرتان می روید (موی طبیعی خودتان) دارای موج خواهد بود و موهای صاف شده هرگز به حالت قبلی باز نخواهند گشت. اما اين روش برای موهای آسيب دیده مناسب نمی باشد چون از مواد شيميايی خاصی برای صاف کردن مو استفاده می شود که نبايد برای موهای آسيب ديده و دکلره شده استفاده شود. اما کراتين برزيلی برای موهای آسيب ديده گزينه مناسبی است ، فقط بايد بدانيد که کراتين برزيلی خالص اثر صاف کنندگی موقت دارد و معمولا بين 3 تا8 ماه بسته به نوع و کیفیت وروش کار دوام خواهد داشت. از روی تجربه به شما توصيه میکنم اگر در تبليغاتی دیدید که ادعا می شود اين روش دائمی است و يا اينکه تا یک سال دوام می آورد بدانيد که يا اين ادعا دروغ است و يا اينکه از مواد دیگری برای صاف کردن مو است نموده اند که می تواند روی موهای آسيب دیده شما اثر بدی بگذارد. نام دیگر روش صاف کننده ژاپنی ، روش يونش حرارتی می باشد . این روش معمولا بین 3 تا 5 ساعت زمان می برد و يک پروسه نسبتا طولانی است که با استفاده از مواد مو ها قابليت تغيير شکل پیدا می کنند و سپس با اتو کردن مو ها تحت فشار و حرارت ، شکل مو ها به صورت دائمی تغییر پیدا می کند. در مطالب بعدی همین سایت درباره این روش نیز اطلاعاتی در اختیار شما دوستان قرار خواهم داد.

3- آيا کراتينه موهای آسيب دیده در اثر حرارت را نيز احيا می کند؟آيا برای صاف کردن مو ، فقط روش کراتينه برزیلی وجود دارد؟

اگر اين آسيب جزئی و در حد خشک و شکننده شدن مو باشد کراتينه می تواند آن را بهبود دهد اما سوختگی شدید در اثر حرارت معمولا با کراتين بهبود نمی يابد. کراتين بيشتر برای سوختگی مو در اثر مواد شيميايی مفيد می باشد.

 

 

4- آيا کراتينه برزيلی باعث ابتلا به سرطان می شود؟

کراتينه برزيلی حاوی ماده ای به نام فرمالدئید است. اين ماده بدن تمام موجودات زنده وجود دارد. اما اگر مقدار درصد آن زياد باشد می تواند سرطان زا باشد. اما توجه داشته باشيد که اين ماده نيز مانند ساير مواد سرطان زا در طول زمان طولانی و در اثر ده ها يا صد ها بار استفاده می تواند موجب سرطان بشود. بنابراين اولين کسی که بايد در این مورد احساس خطر کند ، آرايشگری است که عمل کراتينه را هر هفته بارها انجام می دهد. که البته واقعا برای آرايشگر اين خطر وجود دارد. اما با رعايت نکات ايمنی اين خطر برای آرايشگر نيز وجود نخواهد داشت. توجه داشته باشيد که ما روزانه با مواد سرطان زای متعددی درگیر هستیم ، یک نمونه ساده آن دود سيگار ، مواد نگهدارنده مواد غذايی ، برخی از انواع عطر و غيره. اما اين بدين معنا نیست که به محض آنکه در معرض این مواد قرار گرفتیم خدای نکرده مبتلا به سرطان خواهیم شد. و صد البته شرط عقل ، احتياط و رعایت موارد ايمنی است. مهم اينست که در مورد موادی که با آن کار می کنيم آگاهی کافی داشته باشيم و موارد ايمنی لازم را رعايت کنيم.

5- آيا کراتينه برزيلی باعث ريزش مو می شود؟curly hair types featured

به هيچ وجه چنين چيزی صحت ندارد. کراتين ماده اصلی تشکیل دهنده مو می باشد و بازگرداندن کراتين به موی آسيب دیده به هیچ وجه به مو آسيب نمی رساند. کراتين برزيلی مواد شيميايی خطرناکی ندارد که باعث ريزش مو گردد. تنها احتمالی که وجود دارد آنست که پوست سر شما به شدت به فرمالدئید موجود در محلول کراتين حساسيت داشته باشد. اين مطلب با يک تست ساده ، قبل از کراتينه کردن قابل تشخيص می باشد . البته حساسيت نيز اغلب موجب سوزش و التهاب می شود تا باعث ريزش موی سر. لبته فرض ما بر اینست که مواد کراتینی که استفاده می شود اصل باشد. در مورد مواد تقلبی بارها افراد مختلف با من تماس گرفته اند و اظهار کرده اند که موهایشان بعد از کراتینه می شکند و می ریزد. علت اصلی این مورد ، مواد تقلبی است بنابر این باید مواد را از جای مطمئنی خریداری کنید و از اصل بودن آن اطمینان داشته باشید. این مساله فقط منحصر به کراتین نیست ، متاسفانه در بازار ایران که نظارت صحیحی بر آن وجود ندارد ، مواد آرایشی بهداشتی تقلبی زیادی وجود دارد. افراد متقلب قوطی و بسته بندی های مشابه مارک اصل به تولید کننده های چینی سفارش می دهند و مواد تقلبی را در آن ها پر کرده آن را در بازار پخش می کنند. بنابر این تهیه مواد آرایشی اصل از فروشنده مطمئن و معتبر بسیار مهم است.

 

6- آيا می توانم خودم در منزل موهای خود را کراتينه کنم؟

 

Conditioners vs hair masks what the difference mobilehome

 

بله ، در صورتی که فردی با مهارت کافی در دسترس داريد می توانيد اينکار را خودتان نيز در منزل انجام دهيد. در پروسه کراتينه نياز به آغشته کردن مو به کراتين تا حدود يک و نيم سانتیمتری ريشه مو می باشد و فرد مورد نظر بايد موهای شما را به خوبی به محلول کراتينه آغشته کند و بتوان آن را به قسمت های کوچک تقسيم کرده به طور همزمان اتو و شانه کند. مهمترين بخش کار ، اتو کردن مو می باشد چرا که در اصل ، پروسه کراتينه در اين زمان انجام می شود. برای کراتينه کردن در منزل به اين مواد و وسايل نياز داريد : محلول کراتين ، سرم احياء مو ، شامپوی خنثی برای موهای آسيب ديده ، اتوی مو 230 درجه ،دستکش پلاستیکی ، ماسک و عينک محافظ . البته اگر کراتينه برزيلی مورد نياز نباشد و تنها می خواهيد کراتينه احياء انجام دهيد ، نوع محلول کراتين شما تغيير می يابد ، ديگر نيازی به استفاده از ماسک و عينک نيست و تکه های مو را بايد پس از جدا کردن داخل فويل قرار دهيد و آن را با فويل اتو کنيد.

 

7- آيا پس از انجام کراتينه برزيلی بايد از شامپو ها و کانديشنر های خاصی استفاده کنیم ؟

 

best shampoos and conditioners

بله ، مهمترین نکته در مورد شامپویی که بعد از کراتینه مو در شستشوی موهای خود باید در نظر داشته باشید آنست که از شامپوهای بدون نمک (کلريد سديم) و خنثی استفاده کنيد. چرا که سديم موجود در ترکيب کلريد سديم می تواند اثر کراتين را روی مو کم کند. يک نمونه ساده از شامپوهای بدون نمک شامپو بچه می باشد. اگر می خواهيد از شامپوهای با کيفيت تر استفاده کنيد ، من شامپوی مکسی و یا بلوندیس را به شما پیشنهاد می کنم. که يک مارک حرفه ای و مطمئن است. در مطالب آينده در سايت مسترکراتینه ، مطلبی را به معرفی انواع شامپو با تصوير آن ها اختصاص خواهم داد.

 

8- اثر کراتينه برزيلی موقت است يا دائمی ؟

کراتينه برزيلی همانطور که قبلا گفته شد دو اثر مهم دارد ، اولا رفع سوختگی و آسيب مو در اثر مواد شيميايی دوما اثر صاف کنندگی . اثر اول آن دائمی است و مو های ترمیم شده دوباره به حالت آسيب دیده باز نمی گردند ، اما خاصيت صاف کنندگی آن موقتی است و معمولا تا 4 ماه دوام می آورد.

 

9- من موهای خيلی مجعد و فرفری دارم ، آيا کراتينه آن را کاملا صاف می کند؟

 

Garnier Article Header CurlyHairSEO

واقعيت اينست که خير ، کاملا صاف نمی کند. اگر موهای شما آسيب ديدگی ندارد ، من به شما پيشنهاد می کنم به جای کراتينه برزيلی از صاف کننده دائم استفاده کنيد. که خاصيت صاف کنندگی آن ، بيشتر و دائمی است. البته اگر موهای شما خيلی فرفری باشد بايد ريشه های موی خود را هر 4 ماه يکبار صاف کنيد تا موها يکدست بماند. چرا که موهای جديدی که رشد می کنند طبيعتا صاف نخواهند بود و بايد صاف شوند. اگر موهای شما آسيب ديده باشد بايد آن را به يک آرايشگر ماهر نشان دهيد تا تشخيص دهد آيا می توان با کراتينه برزيلی به علاوه صاف کننده دائم موهای شما را صاف کرد.

 

10- آيا می توانم همزمان با کراتينه مو های خود را رنگ کنم ؟

در صورتی که آسيب ديدگی موهای شما خيلی شديد نباشد و امکان رنگ کردن مو وجود داشته باشد ، می توانيد قبل از کراتينه در همان روزی که کراتينه می کنيد موهايتان را رنگ کنيد. فقط بايد يک نکته را در نظر داشته باشيد که کراتينه برزيلی پس از اتو شدن مو ، باعث می شود که موها کمی روشنتر شوند. بنابر اين برای داشتن رنگ دلخواهتان ، بايد موها را کمی تيره تر کنيد تا بعد از روشن تر شدن در اثر کراتينه ، به رنگ موی دلخواهتان برسيد.

 

11- آيا می توانم عمل کراتينه را چندين بار تکرار کنم ؟

بله ، و هر بار که عمل کراتينه را تکرار کنيد موهای سالم تر ، لخت تر و ابريشمی تری خواهيد داشت. کراتينه برزيلی بر خلاف موادی مانند پودر دکلره ، هيچ ماده شيميايی مضری برای مو ندارد که با استفاده مکرر از آن به مو ها آسيبی برسد. در صورتی که هزينه آن برايتان مهم نباشد .اگر می خواهيد حالت صافی موهايتان را حفظ کنيد ، می توانيد هر سه تا چهار ماه يکبار موهايتان را کراتينه کنيد.

 

12- آيا می توانم مو های کراتينه شده خود را رنگ يا دکلره کنم ؟

بستگی به میزان آسيب ديدگی موهايتان دارد. اگر آسيب ديدگی خيلی شديد نباشد ، می توانيد از ده روز بعد از کراتينه کردن موهای خود را رنگ کنيد. اما اگر آسيب ديدگی زياد باشد نبايد اينکار انجام شود. مخصوصا دکلره کردن که باعث شکننده شدن مو می گردد.

 

13- آيا می توانم با موی کراتينه شده به استخر يا دريا بروم و شنا کنم ؟


رفتن به استخر با موی کراتينه شده مشکل زيادی ايجاد نخواهد کرد. مخصوصا اگر کمتر از يک ساعت و نيم در آب باشید. اما شنا کردن در دريا به علت وجود نمک در آب می تواند اثر نامطلوب بيشتری روی کراتينه داشته باشد .اما اگر می خواهيد از کراتين موهايتان بيشتر محافظت کنيد ، سرم ها مخصوصی برای قبل از رفتن در آب وجود دارد که از موها محافظت می کند.

14-کراتینه برای آرایشگر ها ضرر دارد؟

هم بله؛ هم خیر!

چون کمپانی های مختلفی کراتین تولید می کنند، بهترین کراتین ها کراتین هایی هستند که درصد صاف کنندگی آنها کم است و گاز و بوی کمتری داشته باشد یا اصلا نداشته باشد .پس یه آرایشگر بهتر است از ماسک و عینک و دستکش هنگام کراتین استفاده کند .

15-آیا جاگزین دیگری برای کراتین وجود دارد ؟

روش های عالی طبیعی برای تغذیه و بهبود ظاهر مو نیز وجود دارند. برای داشتن مو های زیبا حتماً لزومی به کراتینه کردن نیست. در نظر گرفتن خطرات کراتینه مو ثابت می کنند روش های طبیعی همچنان روش های مناسب تری هستند. از ماسکهای خانگی  هم میتوان استفاده کرد .

16-کراتین سرد چیست ؟

وقتی که خانمها موهایشان را مدام رنگ و مش ( دکلره ) می‌کنند. مدام از خشکی بیش از حد مو و دمیج شدن آن می‌گویند و به دنبال یک راه درمان برای موهای خود هستند. در این حالت رنگ پذیری مو پایین آمده و مو نیاز به ماسک و نرم کننده‌های قوی دارد . که ماسکها نیز باعث بیشتر خشک شدن مو می‌شوند . و مو به آنها عادت می‌کند . کراتین سرد وقتی بعد از رنگ و مش انجام شود، آسیبهای که رنگ مش به مو زده است را از روی پولک مو بر می‌دارد و آب و املاح از دست رفته مو را مجدد به مو باز می‌گرداند . کراتین و ویتامینهای مو که به وسیله آمونیاک موجود در رنگ و دکلره از داخل پیگمنت‌های مو تخلیه شده اند مجدد به مو باز گردانده می‌شود. و از خشکی و دمیجی مو بعد از رنگ و مش جلو گیری می‌کند. کراتین سرد این مشکلات را حل کرده و مجدد مو سلامت خود را به دست می‌آورد. عملکرد کراتین سرد بر روی موها : بعد از رنگ مش انجام می‌شود . آسیب‌های رنگ و مش را از روی پولک مو بر می‌دارد. کراتین، ویتامین‌ها ، آب و املاح که به وسیله رنگ و مش از دست رفته اند مجدد به مو باز گرداننده می‌شود. مو حالت پذیرتر می‌شود . باعث تثبیت رنگ روی پولک مو می‌شود و دوام رنگ و مش بالا می‌رود . باعث تثبیت رنگ‌های ( مسی. قرمز . آلبالویی و تمامی رنگ‌های گرم ) می‌شود. براشینگ کردن مو راحتر می‌شود . کراتین سرد نیاز به اتو کشی ندارد. در هفته ۲ مرتبه می‌توان انجام داد. حتی اگر رنگ و مش هم نکردید می‌توانید انجام دهید . ( به وسیله شامپو قبل از کراتین پولک را باز می‌کنیم و بعد کراتین سرد را انجام می‌دهیم .) کراتین سرد فقط آسیب‌های که در همان روز به وسیله رنگ و مش به مو وارد شده است را بر می‌دارد. یک درمان ویتامینه قوی با کراتین بالا برای موهای شماست.

17-آیا کراتین سردو گرم باهم متفاوت است ؟

کراتین به دو دسته کراتین گرم و سرد تقسیم میشه به بررسی هر کدام از انواع کراتین می‌پردازیم: کراتین گرم : ۱- اول مو رو با شامپو قلیایی میشوریم ۲- هشتاد درصد اب موها رو میگیریم ۳-مواد کراتین گرم رو از یکسانت مونده به ریشه با قلمو سلیکونی به مو زده و بنابه نوع محصول بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مکث میکنیم ۴- موهارا براشینگ میکنیم ۵-حرارت اتو را بنا به نوع مو و مقدار اسیب دیدگی تنظیم کرده و لایه نازکی با حرارت ۱۶۰ تا ۲۲۰ بین ۶ تا ۱۰ بار اتو میکنیم مو‌ها را تا سه روز نمیشوییم و بعد از سه روز با شامپو مخصوص کراتین و یا شامپو اسیدی شسته و ماسک مو میزنیم و بعد از ۵ دقیقه ابکشی کرده و کاملا خشک میکنیم . سپس هر لایه را دو بار اتو میکنیم (این کراتین قفط خاصیت صافی و درمانی دارد و فقط ساقه‌ها را درمان میکند.) کراتین سرد : مراحل مانند بالا هست با این تفاوت که مواد را از ریشه زده و اتوکشی ندارد و دوره درمانیش سه ماه است که هر ۱۵ روز یکبار تکرار بشه و در حین کار از روغن‌ها و آمپول‌های هیدراته و ویتامینه استفاده کنید. کراتین سرد صافی ندارد و فقط درمانی است . از اتوی سرامیکی مخصوص کراتین استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *